Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Wyznaczanie celu

Wyznaczanie celu

27 grudnia 2015

Wyznaczanie celu

Wyznaczanie celu ogólnego i szczegółowego od dawna akceptowane jest jako kluczowy aspekt poprawy wyników sportowych. W ramach NeuroLingwistycznego Programowania opracowano prosty, a zarazem skuteczny model ustalania i osiągania takich celów, który przedstawiam poniżej.

Określ swój cel w sposób pozytywny.
Cel wyrażony w formie negatywnej np. „nie chcę przegrać” czy „nie chcę wyglądać głupio”, kodowany jest w niewłaściwym języku i w rzeczywistości zwiększa prawdopodobieństwo porażki. Z uwagi na sposób działania umysłu musi on najpierw wziąć pod uwagę to, co nie jest potrzebne, aby uzyskać to, co jest potrzebne. Chociaż wielu osobom wydaje się to oczywiste, interesujące jest to, że wielu sportowców ma trudności z formułowaniem celów w ten sposób. Musisz mieć wpływ na swój rezultat. Wiele osób ustala sobie cele, które w rzeczywistości częściowo lub całkowicie znajdują się poza ich strefą wpływów lub kontrolą. Nie wystarczy chcieć dostać się do zespołu, jeśli taki rezultat jest całkowicie zależny od decyzji innych osób. Znacznie lepiej jest ustalić sobie szereg konkretnych, związanych z efektywnością rezultatów, na które mamy wpływ i z którymi możemy coś zrobić. Osiągnięcie takich rezultatów faktycznie ułatwi nam realizację celów z wyższych poziomów. Może również sprawić, że zaczniemy mieć większy wpływ na osiąganie takich celów.

Musisz mieć wpływ na swój rezultat.
Wiele osób ustala sobie cele, które w rzeczywistości częściowo lub całkowicie znajdują się poza ich strefą wpływów lub kontrolą. Nie wystarczy chcieć dostać się do zespołu, jeśli taki rezultat jest całkowicie zależny od decyzji innych osób. Znacznie lepiej jest ustalić sobie szereg konkretnych, związanych z efektywnością rezultatów, na które mamy wpływ i z którymi możemy coś zrobić. Osiągnięcie takich rezultatów faktycznie ułatwi nam realizację celów z wyższych poziomów. Może również sprawić, że zaczniemy mieć większy wpływ na osiąganie takich celów.

Twój rezultat mysi być konkretny.
Wielu sportowców ustala rezultaty, które są zbyt niedookreślone, np. „być lepszym graczem” czy „osiągnąć wyższy poziom”. Rezultat musi być namacalny i mierzalny, np. „uzyskać X skutecznych podań” czy „uzyskać Y celnych strzałów na bramkę”.Musisz wiedzieć jakie dowody potwierdzą osiągnięcie celu.Określ je bardzo szczegółowo. Jeżeli osiągniesz swój najlepszy wynik celnych strzałów lub wygrasz mecz, co zobaczysz (np. uśmiechnięte twarze), usłyszysz (np. aplauz, gratulacje) i poczujesz?

Rezultat musi być ekologiczny.
W NeuroLingwistycznym Programowaniu oznacza to, że musi on być uczciwy i sprawiedliwy zarówno wobec Ciebie samego, jak i wobec innych. Aby sprawdzić cel zadaj sobie następujące pytania: Czy ten konkretny cel pasuje do wszystkich moich pozostałych celów i nie szkodzi mojej rodzinie, współpracownikom i przyjaciołom? Czy ten cel jest uczciwy, a ja jestem w pełni zaangażowany? Czy naprawdę tego chcę? To ostatnie pytanie jest istotne, ponieważ możesz zdecydować, że tak naprawdę nie chcesz osiągnąć tego celu, gdy już określisz jego potencjalny wpływ na swoje życie lub to, co trzeba będzie poświęcić, by go osiągnąć. Pamiętaj, że same chęci nie pomogą Ci osiągnąć tego, na czym Ci zależy.

Zacznij już teraz.
To może wydawać się oczywiste, jednak doprawdy zadziwiające jest, jak wielu sportowców mówi, że na czymś im zależy, ale nie są gotowi do rozpoczęcia pracy nad osiągnięciem swojego celu. Wykręcają się od odpowiedzi i zwlekają, nieustannie znajdują sobie inne zajęcia lub decydują, że zaczną „jutro” albo „w przyszłym tygodniu”. Procent tych, którzy zaczynają od razu i doprowadzają sprawy do końca pomimo sporadycznych poślizgów jest zdumiewająco niewielki.

Po przeanalizowaniu procesu tworzenia realistycznych rezultatów warto zastanowić się nad tym, dlaczego są tak ważne. Badania dowodzą, że ustalanie rezultatów w sporcie sprawdza się w większości przypadków. Jednym z powodów jest to, że ustalenie rezultatów pomaga nam się skoncentrować i zwiększyć produktywność, bardziej chcemy robić to, co jest niezbędne do osiągnięcia celu. Jeżeli ponadto ustalimy rezultat samodzielnie, będziemy bardziej zaangażowani w proces jego osiągania. Udostępnij1

Desire24
Top