Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Umysł ponad ciałem

23 kwietnia 2015

Czy każdy może zostać wielkim sportowcem?

Są ludzie, którzy mają większe niż inni predyspozycje do uprawiania sportu. Nie ma jednak takich, którzy urodzili się do osiągania bez trudu największych sukcesów. Bez względu na dyscyplinę czołowi sportowcy muszą poświęcić wiele czasu na ćwiczenia ciała i umysłu, aby rozwinąć swe umiejętności. Nawet bardzo intensywny wieloletni trening rozwija je w bardzo wąskim zakresie. Właśnie dlatego większość światowej sławy sportowców osiąga sukcesy tylko w jednej dyscyplinie, a nawet specjalizuje się tylko w jednej konkurencji. Na przykład łyżwiarze specjalizują się w jeździe szybkiej lub figurowej i trudno znaleźć sportowca w tej dziedzinie, który byłby mistrzem w obu konkurencjach.

Oczywiście raz na kilkanaście lat pojawia się „geniusz sportowy”. Może to być ktoś, kto osiąga rezultaty dotychczas uważane za niemożliwe. Takim geniuszem w latach osiemdziesiątych był hokeista Wayne Gretzky. Zdarzają się również tacy sportowcy, jak Jim Thorpe, który bił rekordy w 12 dyscyplinach. Tego typu ludzie są obdarzeni wieloma naturalnymi zdolnościami motorycznymi, doskonale pasującymi do sportów, które uprawiają, a także niezwykłą umiejętnością błyskawicznego uczenia się.

Na czym polega „trenowanie w umyśle”?

Odkąd wymyślono testy sprawnościowe, wielu zawodników stosuje w pewnym sensie to, co psychologowie zajmujący się sportem określają mianem wizualizacji. Jest to technika polegająca na myślowym ćwiczeniu ruchów i szybkości w celu osiągnięcia lepszych rezultatów. Mistrzowie golfa twierdzą, iż przed każdym uderzeniem wyobrażają sobie, jak ono będzie wyglądało. Złoty medalista olimpijski w skokach do wody, Greg Louganis, stosował wizualizację przed każdym odbiciem się od trampoliny. W ostatnich latach elementy tej techniki są systematycznie analizowane i stosowane przy treningu indywidualnym jak i zespołowym. Trening taki składa się z trzech etapów: wyznaczenia celu, zdobycia umiejętności odprężenia się oraz wyobrażenia sobie sukcesu. Wydaje się, iż dzięki tym technikom zawodnicy startujący na igrzyskach olimpijskich osiągają lepsze rezultaty.

Na czym polega wizualizacja?

Niektórzy sportowcy porównują wizualizację do uczenia się pewnych umiejętności na podstawie filmu instruktażowego. Inni twierdzą, że mają podczas niej takie uczucie, jakby rzeczywiście brali udział w grze, a nie tylko ją obserwowali. Dr Key Porter i Judy Foster, autorki książki The Mental Athlete (Umysł sportowca), twierdzą, iż “wyobrażanie sobie konkretnych ruchów, technik lub działań tworzy w mózgu pewne połączenia między nerwami. Im częściej ktoś stosuję technikę wizualizacji, tym bardziej się te połączenia uzupełniają między sobą. Ponieważ to mózg mówi mięśniom, co mają robić, jak się poruszać i kiedy, im silniejsze są połączenia, tym doskonalsze stają się ruchy”.

Zwolennicy wizualizacji uważają, że mogą ją stosować nie tylko sportowcy, lecz wszyscy, którzy chcą zwiększyć swoje możliwości i mieć więcej radości z tego, co robią.

Desire24
Top