Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Strategie sukcesu dla trenera

Strategie sukcesu dla trenera

24 lutego 2016

Dla odniesienia sukcesu ważna jest strategia

Wszyscy z nas mają jakąś strategie osiągania sukcesu może ona być oparta na zdobytej wiedzy o przeciwniku bądź na pragnieniu osiągnięcia pewnego poziomu sprawności. Nawet gra dla zabawy może być traktowana jako rodzaj strategii. Niektóre z naszych strategii są jawne i wyraźnie sprecyzowane ale istnieje tez wiele takich, których nie jesteśmy świadomi. Strategie są istotnym czynnikiem wpływającym na wszystkie działania istot ludzkich. Korzenie NLP sięgają strategii stosowanych przez rozmaitych ludzi sukcesu często nieświadomie – jedną z nich niewątpliwie jest „modelowanie”. Dzięki modelowaniu prowadzi się wiele badań w celu ustalenia, co takiego robią wspaniali sportowcy z „naturalnym talentem”, by osiągnąć takie sukcesy, a także tego jak to robią. Zasadniczo wszystkie ludzkie zachowania oparte są na jakiegoś rodzaju strategii nawet tak proste jak wstawanie z łóżka, prowadzenie samochodu czy pisanie listu.

W ramach strategii możemy wyróżnić trzy komponenty:
– przekonania leżące u podstaw określonego zachowania,
– fizjologie zachowania,
– strategie, które wspierają określone zachowania,

Istnieją dwa rodzaje modelowania (technika pozwalająca kopiować ludzkie zachowania): modelowanie ciała i modelowanie umysłu.

Modelowanie ciała

Większość ludzi wykorzystuje jakiś rodzaj modelowania ciała, aby opanować nowa umiejętność. Dzieci uczące się chodzić kopiują to, co widza wokół siebie, najczęściej odtwarzając ruchy rodziców. Dzięki obserwacjom podświadomie wiedza, co trzeba robić, by chodzić jeszcze zanim im to ktoś wyjaśni. Wiele umiejętności uczonych jest i przyswajanych do pewnego stopnia poprzez modelowanie. Osoby, które nigdy nie rzucały oszczepem, nie biegały przez plotki czy nie grały w golfa maja dość dobre pojecie na temat fizycznych aspektów tych czynności. Gdy Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo wykonują jakieś zagrania, na każdym boisku zbierają się grupki dzieci, które starają się ich naśladować. Wielu młodych sportowców wybiera sobie wzory do naśladowania i stara się precyzyjnie odtwarzać ich ruchy.

Modelowanie umysłu

Strategia jest jak plan gry lub projekt działania, powinna uwzględniając wszystkie aspekty tego, co prawdopodobnie się zdarzy. Oznacza to, ze należy planować to, co może pójść dobrze lub źle, a także w wystarczającym stopniu przygotowywać się mentalnie i fizycznie do poradzenia sobie ze wszystkim, co się zdarzy.

Plan można również wykorzystywać w celu zapewnienia maksimum korzyści z treningów. Zadziwiające jak wielu sportowców, niezależnie od poziomu zaawansowania, ma jakiegoś rodzaju plan gry na czas imprezy, jednocześnie nie posiadając żadnego planu treningowego, który jest środkiem pozwalającym osiągnąć cel. Coraz więcej osób zajmujących się sportem uznaje, ze mentalne aspekty procesu treningowego są równie ważne jak fizyczne. Niektórzy sportowcy nie nawiedzą treningów, traktując je jako zło konieczne i czekają wyłącznie na sama imprezę. Inni jednak potrafią dawać z siebie wszystko na treningach i dokładać starań by osiągać stały, wysoki poziom sprawności również poza nimi.

Ważne jest posiadanie strategii pozwalającej osiągać sukcesy w trakcie treningów. Pozwala ona osobom, które nie lubią wykorzystywać treningów w celu mierzenia swoich postępów na czerpanie z nich radości i powiązanie treningów z planowana impreza. Strategia pozwala również sportowcom, którzy maja trudności z wykorzystaniem dobrej kondycji z treningów w trakcie imprez na skoncentrowanie się na tym, co musza zrobić aby usunąć stojące na drodze przeszkody.

Kluczowe etapy modelowania umysłu:

– rozbij występ sportowy na kluczowe elementy,
– w razie potrzeby rozbij go na jeszcze mniejsze fragmenty,
– obserwuj właściwy proces (możesz korzystać z nagrań wideo) i przeprowadź wywiad ze sportowcem aby ustalić jego: przekonania, wartości, postawy i wzorce myślowe,

Sześć kluczowych etapów w trenowaniu piłkarzy dla których powinieneś znaleźć strategie to:

– okres przed treningiem,
– trening,
– okres oczekiwania pomiędzy treningiem a meczem,
– sam mecz,
– analizowanie występu,
– planowanie następnego meczu,

Desire24
Top