Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Psychologia sportu w piłce nożnej?

Psychologia sportu w piłce nożnej?

12 lutego 2015

Obecnie zawodnicy niemal w każdym wywiadzie wspominają o jakichś aspektach psychologii sportu. Każde sprawozdanie z meczu, każdy artykuł, również w mniejszym lub w większym stopniu ocierają się o tę dziedzinę. W ostatnich latach tendencja ta przybiera na intensywności a zawodnicy z obawą otwierają lodówki z napojami izotonicznymi, bojąc się, że wyskoczą z nich udzielający dobrych rad psychologowie sportowi.

Godne uwagi jest to, że jako samodzielna dziedzina psychologia sportu jest zjawiskiem dość nowym. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu. Ważnym czynnikiem jest ilość czasu, jaką obecnie poświęcają sportowi media. Dostępne są specjalistyczne kanały sportowe. Każde zdarzenie jest wielokrotnie prezentowane w formie ujęć z różnych kamer. Goście paneli dyskusyjnych rozmawiają o wszystkich zaistniałych zdarzeniach, zażarcie się o nie spierając, pomimo że osiągnięcia większości z nich nigdy nie były przedmiotem tak zaawansowanych analiz.

Profesjonalni piłkarze udzielają wywiadów bezpośrednio po swoich największych zwycięstwach i najbardziej upokarzających porażkach. Stosowne analizy przeprowadzane są również przez menedżerów i trenerów, którzy posługują się rozbudowaną, rzekomo psychologiczną terminologią, aby wyjaśniać mocne strony swoich zespołów i poszczególnych zawodników, czy też dyskutować o domniemanych przyczynach spadku formy.

Psychologia sportu i jej zastosowanie

Obecnie zagadnienia związane z psychologią sportu, choć nadal niezbyt powszechnie rozumiane, stają się coraz bardziej akceptowane na wszystkich poziomach. Wielu fanów i kibiców lekceważy tą dziedzinę, nie wahając się jednak posługiwać jej terminologią w analizowaniu rozmaitych mocnych i słabych stron swoich piłkarzy. W niektórych dyscyplinach sportu, takich jak np.: tenis, golf czy lekkoatletyka, zastosowania psychologii sportu są dość widoczne i coraz powszechniejsze. W wielu innych dyscyplinach, takich jak np.: piłka nożna, psychologia nadal pozostaje stosunkowo niedoceniana.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest różnica między sportami indywidualnymi i zespołowymi. Dla wielu osób oczywisty jest pozytywny wpływ psychologii sportu na sportowca uprawiającego dyscyplinę indywidualną – znacznie trudniej jest zrozumieć jak mogą wykorzystać ją zespoły. Nie powinno nas to jednak dziwić – takie podejście jest jednak nieporozumieniem, a psychologia sportu będzie coraz częściej wykorzystywana również w piłce nożnej.

Desire24
Top