Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Pewność siebie

Pewność siebie

28 maja 2015

Jose Mourinho pokazujący pewność siebie przed meczem rewanżowym Ligi Mistrzów

Pewność siebie jest istotną kwestią zarówno dla amatorów, jak i dla zawodowców. Zawodowcy znacznie częściej są pewni siebie i okazują taką pewność, gdy posługują się swoimi umiejętnościami nie musi to jednak dotyczyć wszystkich aspektów uprawianego przez nich sportu. Innymi słowy, nawet na poziomie zawodowym mogą występować pewne aspekty gry, w przypadku których gracz nie wykazuje pewności w wystarczającym stopniu. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy należący do ekstraklasowego klubu zawodnik zostaje powołany do kadry narodowej, niektórzy wydaj się być stworzeni do takich występów, inni (niekiedy najbardziej utalentowani) przestają „dawać radę” i nigdy nie stają się pełnoprawnymi członkami narodowego zespołu. Różnica wiąże się często z czymś więcej niż tylko same umiejętności – trzeba pamiętać, że trenerzy kadry raczej nie powołują słabeuszy, znacznie większe znaczenie ma to, co dzieje się w ich głowach, ich faktyczna samoocena – a niekiedy również i to, jak oceniają swoich kolegów z kadry czy przeciwników. Lee Chapman, były piłkarz, mówi o tym, jak tracił pewność siebie w trakcie gry w Arsenalu Londyn. Kiedy przeszedł do Leeds United, został królem strzelców ligi. „Czas zatrzymał się w miejscu, cel był wyraźniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, a myśli o porażce całkowicie zniknęły”.

Powielanie takich stanów w trakcie występu będzie miało wpływ na rezultaty, które uzyskasz. Niektórzy zawodnicy stwierdzają, że z chwilą znalezienia się na boisku wszystko zaczyna im „dobrze iść”, inni z kolei nie są w stanie pozbyć się negatywnego stanu, który wpływa na ich wyniki.

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na rozwój pewności siebie, jest to, co psychologowie nazywają „wyuczoną bezradnością”. Zasadniczo chodzi o to, że sportowcy mogą unikać robienia czegoś z powodu przeszłych porażek, bądź też dlatego, że nie wierzą, iż stać ich na sukces. To z kolei prowadzi do narastającego braku pewności siebie i coraz gorszych wyników, które mogą nawet stać się przyczyną depresji. Kolejnym kluczowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi pewności siebie jest kwestia radzenia sobie z porażkami. Wszyscy, niezależnie od poziomu zaawansowania, znają osobę, która nigdy się nie myli: zawodzi ją sprzęt, sędziowie sprzysięgli się przeciwko niej, a jej przeciwnicy po prostu mają szczęście. Taka postawa nie tylko pozwala jej uchylić się od odpowiedzialności za osiągane rezultaty, lecz również pozwala zachować korzystny obraz samej siebie oraz pewność tego, jaka rzekomo jest dobra. Myśli takich osób krążą wokół wzorca „Jestem tak dobry jak myślałem, ale z uwagi na czynnik A,B,C itd. akurat dziś się nie udało”. Oczywiście mogą mieć sporo racji, jednak najprawdopodobniej ich stwierdzenia nie są tak prawdziwe, jak im się wydaje. Sportowcy, którzy naprawdę wierzą w siebie mają świadomość czynników, nad którymi nie mają żadnej kontroli – biorą oni również odpowiedzialność za własne osiągnięcia.

Desire24
Top