Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Kotwiczenie zasobów jako główne narzędzie sportowca

03 września 2014

Cristiano Ronaldo przed wykonaniem rzutu wolnego – odpalenie kotwicy

Kotwiczenie definiuje się w NLP jako proces, za pośrednictwem którego kojarzymy ze sobą poszczególne doświadczenia, np. Słyszenie określonego głosu z dobrym samopoczuciem czy widzenie określonej osoby z zepsutym humorem. Chodzi o każde skojarzenie lub bodziec, który wywołuję określoną reakcję. Kotwiczenie działa, ponieważ mózg tworzy skojarzenia w sposób naturalny i bez udziału woli. Jest to całkowicie nieświadomy proces, który można przemieścić do świadomości i zacząć wykorzystywać w sposób celowy.

Wszyscy stosujemy kotwiczenie (często nieświadomie), aby zmieniać swój stan. Możemy np. Przejrzeć zbiór zdjęć z wakacji, aby przywołać przyjemne wspomnienia. Dla wielu osób samo uprawianie sportu stanowi kotwicę, ponieważ powoduję zmianę stanu psychicznego. Innym kluczowym aspektem kotwiczenia jest to, że nie tylko zmienia ono Twój stan psychiczny, lecz również umożliwia stworzenie stanu osiąganego w szczycie formy. Wiąże się to z zebraniem wszystkich zasobów, których potrzebujesz w określonym momencie. Dzięki umiejętnościom i praktyce morzesz wykorzystywać proces kotwiczenia do stworzenia “strefy osiągnięć” lub “tej chwili”, której nieustannie poszukują sportowcy, właśnie w momencie, gdy są najbardziej potrzebne (moment wykonywania rzutu karnego czy rzutu wolnego).

Faktycznym przykładem może być piłkarz, którego kotwica składa się z obrazu przedstawiającego jego samego na boisku, dźwięku wypowiadanego słowa np.”kontrola” oraz połorzenia prawej dłoni na lewym kolanie przed rozpoczęciem meczu. Nikt wokół niego nie wie, co robi, ale on z każdym meczem potrafi coraz lepiej wykorzystać swoją kotwicę. Niemal wszyscy miłośnicy piłki nożnej widzieli słynne już odliczanie kroków przez Cristiano Ronaldo przed wykonaniem rzutu wolnego – dla niego również jest to kotwica.

W istocie ważne jest, by kotwice były często stosowane zarówno na etapie przygotowań jak i w trakcie meczu. Wyzwalanie kotwicy co kilka miesięcy może w pewnym stopniu okazać się pomocne, jednak nie przyniesie tylu rezultatów, co kotwice wyzwalane bardziej regularnie.

Możesz mieć kotwice na tyle okazji, ile zapragniesz. Kotwice okazują się również niezmiernie przydatne gdy stosowane są (świadomie lub nieświadomie) przez członków drużyny lub samych trenerów. W rzeczywistości sportowcy są nieustannie otaczani przez kotwice. Jak powiedział Dean Richards, “kluczowym momentem było wejście na arenę – właśnie wtedy wszystko zaczynało do siebie pasować i nabierać sensu”. Wejście na stadion było dla niego kotwicą.

Jak zatem tworzyć skuteczne kotwiczenie zasobów?

Poniżej etapy tworzenia kotwic:

1. Zidentyfikuj sytuację, w której chcesz korzystać ze swoich większych możliwości.
2. Zidentyfikuj te szczególne zasoby, które będą ci potrzebne, na przykład? – “pewność siebie”.
3. Sprawdź, czy rzeczywiście jest to to, czego potrzebujesz, pytając: “Gdybym miał teraz dostęp do tych zasobów, czy rzeczywiście bym z nich skorzystał?” Jeśli tak, kontynuuj. Jeśli nie, wróć do punktu 2.
4. Znajdź taką sytuację w swoim życiu, kiedy dysponowałeś tymi zasobami.
5. Wybierz kotwice, których zamierzasz użyć w każdym z trzech głównych systemów reprezentacji (zmysłów); coś, co widzisz, słyszysz i odczuwasz.
6. Przemieść się fizycznie w inne miejsce, a w wyobraźni powróć w pełni do tego przeżywanego kiedyś stanu. Doświadcz go ponownie. Gdy przeżycie osiągnie już swój szczyt, zmień stan i wycofaj się na swoje początkowe miejsce.
7. Przeżyj ten stan raz jeszcze i gdy osiąga szczyt, dołącz trzy wybrane kotwice. Utrzymuj go tak długo, jak chcesz, potem zmień stan.
8. Sprawdź połączenie, uruchamiając kotwice i obserwując, czy rzeczywiście uzyskujesz dostęp do potrzebnych zasobów. Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany, wróć do punktu 7.
9. Zidentyfikuj sygnał uświadamiający ci, że jesteś w sytuacji problemowej, w której potrzebne będą twoje zasoby. Sygnał ten przypomni o potrzebie użycia kotwicy.

Desire24
Top