Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Kiedy emocje sportowca sięgają zenitu?

Kiedy emocje sportowca sięgają zenitu?

14 lipca 2015

Manuel Arboleda słynie ze swoich motywacyjnych okrzyków, którymi zagrzewa do walki swoich kolegów przed kolejnymi meczami Ekstraklasy

Czy złość i gniew mogą wpłynąć pozytywnie na wyniki sportowców?

Złość, rozpacz, rozczulanie się nad samym sobą i inne uczucia negatywne mają zazwyczaj zły wpływ na wyniki sportowców. Wywołują napięcie, uszczuplają zasoby energii i odwracają uwagę od najważniejszego celu. Zdolność szybkiego tłumienia w sobie takich emocji i odgradzania umysłu od wszystkiego co powoduję dekoncentrację jest cechą wszystkich najlepszych sportowców. Wielu z nich w programie treningów umieszcza też techniki doskonalenia umysłu, które pomagają im myśleć pozytywnie niezależnie od tego czy przyczyną problemu jest drażniące zachowanie przeciwnika, własne rozkojarzenie czy też ogólny rozgardiasz i napięcie towarzyszące wydarzeniom sportowym.

Niekiedy jednak zdarzają sie zawodnicy, dla których gniew jest sposobem na osiągnięcie lepszych wyników. Gniew (lub to, co go przypomina) staje się w tym przypadku pozytywną siłą, a nie negatywną emocją. Przykładem takiego sportowca był za młodu tenisista John McEnroe.

Czy sporty zespołowe mają pozytywny wpływ na dzieci?

Od dawna mówi się, iż współzawodnictwo sportowe “umacnia charakter człowieka”. Dla dzieci sport jest naturalnym sposobem mierzenia swoich umiejętności na tle innych. Jednak coraz więcej specjalistów ostrzega, że podczas zawodów sportowych nie nauczą się podstawowych wartości, ani nie nabywają nawet podstawowych umiejętności sportowych. Najważniejsze jest zwycięstwo za wszelką cenę. Część psychologów wyraża nawet przekonanie, że sporty wyczynowe prowadzą do zachowań aspołecznych, ponieważ zaszczepiają w dziecku przekonanie, iż uderzenie drugiego człowieka jest powszechnie akceptowane.

Z punktu widzenia jego rozwoju fizycznego, żadnego dziecka nie wolno zmuszać, by rozwijało konkretną umiejętność, taką jak kopanie lub rzucanie. Wymaga to bowiem poddania jednej części ciała forsownym ćwiczeniom, co może spowodować jej ciężkie i trewałe uszkodzenie. Większość specjalistów jest zdania, że poza niebezpieczeństwami wynikającymi ze zbytniego nacisku na zwycięstwo, sport może mieć bardzo korzystny wpływ dla dzieci, wykształcając w nich umiejętności ruchowe i zachowania społeczne pod warunkiem, iż trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego będą pamiętali, iż dzieci dorastają w różnym tempie zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Ponadto zawsze należy je zachęcać do tego, by spróbowały kilku sportów zanim zdecyduja się uprawiać taki, do którego mają największe predyspozycje. Przede wszystkim jednak dzieci muszą się nauczyć, że najważniejsze jest osiąganie coraz lepszych wyników, a nie samo zwycięstwo.

Czy ćwiczenia fizyczne mają dobry wpływ na psychikę?

Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie, nie tylko fizyczne. Osoby, które regularnie ćwiczą, mają większe poczucie własnej wartości niż ci, którzy nie uprawiają żadnych sportów. Rzadziej ulegają lękom i depresjom, znacznie lepiej radzą sobie ze stresem. Zdarza się, że intensywne ćwiczenia redukują objawy choroby. Ćwiczenia pomagają też starszym ludziom pozbyć się problemów z pamięcią, odzyskać refleks i jasność umysłu.

Desire24
Top