Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Czy cechy osobowościowe można zmieniać?

24 listopada 2015

Czy Slavek & Slavko mogą być tą samą osobą?

Często pojawiającym się pytaniem, z którym się spotykam jest o to w jakim stopniu cechy osobowościowe sportowca pozostają niezmienne, a w jakim stopniu mogą być rozwijane lub zmieniane. Wiele osób uważa, że rodzimy się wstępnie ukształtowani (nasze cechy osobowościowe są wyryte w kamieniu i niczego nie można zmienić), inni uważają, że zmiana może być możliwa, ale ludziom nie należy “grzebać w umysłach”. Niektórzy sportowcy martwią się również o to, że będą zbyt intensywnie analizować swoje osiągnięcia przez co w jakiś tajemniczy sposób je zniszczą.

Bez wątpienia we wszystkich dziedzinach życia zdarzają się osoby wyjątkowe. Nikt nie kwestionuje geniuszu Andre Agassiego, Michaela Schumachera czy też Lionela Messiego. Jednak na każdego z nich przypadają setki zwykłych śmiertelników, którzy grają zupełnie dobrze. Wszyscy jesteśmy w stanie wypracować metody, które pozwolą nam cieszyć się sportem, konkurować na przyzwoitym poziomie i rozwijać swoje umiejętności. Często twierdzi się, iż ludzie “po prostu mają talent”, tak jakby chodziło o magię. Oczywiście, że mają. Chodzi o to, co mają zrobić pozostali, by sobie pomóc. Niemożliwe jest zostać Andre Agassim, ale możliwe jest stanie się własną jego wersją. Innymi słowy, można modelować niektóre aspekty tego, co robi i wbudowywać je we własną metodę. Gdy rozmawia się z osiągającymi sukcesy osobami ze wszystkich dziedzin życia, w tym ze sportowcami, często można usłyszeć fascynujące uwagi dotyczące tego, jak o sobie myślą, a także ich podejścia do uprawianej dyscypliny i do przeciwników.

Aby ustalić co motywuje sportowców do działania, dlaczego robią to, co robią, bądź też co wyróżnia niektórych sportowców, przede wszystkim należy sprawdzić ich metaprogramy. Są to filtry (sposoby widzenia świata), które pomagają w wyjaśnieniu, dlaczego ludzie robią pewne rzeczy (lub ich nie robią). Kiedy uświadomimy sobie własne metaprogramy, będziemy w stanie je zmieniać.

W sporcie podobnie jak we wszystkich dziedzinach, liczba informacji, które mózg musi przetworzyć i którym musi nadać znaczenie jest olbrzymia. Większość z nich jest przyswajana podświadomie. Zwyczajnie niemożliwe jest na przykład, by piłkarz świadomie przyswajał każdą informację dotyczącą swojej fizjologii i stanu umysłu, a także boiska, zespołu przeciwników, sędziego, tłumu itp. Większość takich informacji trafia do podświadomości, a sposób ich przetwarzania zależy od metaprogramów, którymi się posługujemy.

Desire24
Top