Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

Ćwiczenie umiejętności sportowych (część 1z3)

Ćwiczenie umiejętności sportowych (część 1z3)

02 sierpnia 2015

Pele, prawdziwy geniusz piłki nożnej, twierdził,że w momentach najwyższej formy miał wrażenie, iż wpada w dziwny stan spokoju, w którym czuje się niezwyciężony

Czy w sporcie umysł jest równie ważny jak ciało?

Wyrobione mięśnie, silne serce i zdrowe płuca są podstawowym „wyposażeniem” dobrych sportowców. Naukowcy zwracają jednak coraz większą uwagę na to, iż w osiągnięciach sportowych podstawową rolę odgrywa umysł. Rola jego jest dwojaka. Po pierwsze, mózg przetwarza ogromną ilość informacji odbieranych za pośrednictwem zmysłów. Niektóre mózgi robią to szybciej i wydajniej niż inne, a zdolności sportowe polegają w znacznej mierze na tym, jak szybko i pewnie umysł człowieka reaguje na bodźce i pobudza ciało do działania.

Umiejętności sportowe są też kierowane przez umysł w inny, znacznie bardziej subtelny sposób, który nie został jeszcze w pełni zrozumiały. Większość czołowych sportowców (również amatorów) twierdzi, iż dobra gra i zwycięstwo zależą od „psychicznego przygotowania”. Choć każdy z nich podaje różne definicje tego terminu, często powtarzają się pewne elementy. Mówią oni na przykład o potrzebie nauczania się koncentracji, by nic nie było w stanie odwrócić ich uwagi od gry. Wydaje się, że istnieje trudno dostrzegalna granica między zbytnią koncentracją, powodującą napięcie i prowadzącą do błędów, a automatyczną, swobodną koncentracją, pozwalającą osiągnąć najlepsze wyniki. Zajmujący się aspektami sportu psycholog Jim E. Loehr określa tę pożądaną umiejętność jako „wykorzystywanie energii psychicznej”. Wynika z tego, że sport wymaga współdziałania wielu różnych czynności umysłu: poznania, emocji, a także świadomych i nieświadomych reakcji na sygnały odbierane przez zmysły. Dlatego sukces w sporcie (przynajmniej w ramach swoich możliwości fizycznych) osiąga się trenując nie tylko ciało, lecz również umysł.

Które zmysły są najważniejsze dla sportowca?

Nerwy czuciowe, znajdujące się w mięśniach, ścięgnach i stawach, za pośrednictwem układu nerwowego bezustannie przekazują do mózgu uaktualniane sygnały o położeniu kończyn. Oczy informują o orientacji przestrzennej, pozycji i czynnościach przeciwnika. Ucho wewnętrzne daje nam poczucie równowagi, zaś słuch często zastępuje „oczy z tyłu głowy”, pozwalając zorientować się w ogólnej sytuacji. Umiejętność wychwytywania pewnych dźwięków może być nieocenioną pomocą w sporcie. Na przykład, na podstawie dźwięku towarzyszącego uderzeniu nogą w piłkę można ocenić jej prędkość, kierunek i tor lotu.

Desire24
Top