Zapisz się do newslettera
Mariusz Mielnicki na Facebook
Mariusz Mielnicki na Youtube

Blog Mariusza Mielnickiego

10 sposobów na bycie lepszym zawodnikiem

10 sposobów na bycie lepszym zawodnikiem

18 lipca 2017

Czy jesteś zawodnikiem ambitnym? Czy jesteś gotowy aby podnieść własny poziom sportowy? Jeśli tak to poniżej przedstawiam Ci dziesięć sposobów na szybkie zwiększanie zdolności do rywalizacji. Zastosuj poniższe wskazówki a zobaczysz, że to ma sens i da Ci przewagę w rywalizacji.

1. Oceń swoją aktualną pozycję

Aby wyznaczyć kierunek marszu, musisz najpierw wiedzieć, w którym miejscu się znajdujesz. Tak samo jeśli chcesz zostać lepszym zawodnikiem, musisz najpierw ocenić siebie w następujących ważnych kategoriach:

• Fizyczność: zastanów się nad elementami Twojej sprawności fizycznej, które są dla Ciebie ważne (np. szybkość, siła, poczucie równowagi, postawa, odpowiednia ilość snu, stosowna dieta, elastyczność itd.). Poproś o obiektywne opinie w tym temacie od kolegów z drużyny, trenerów, zaufanych przyjaciół czy też członków rodziny.

• Umiejętności: oceń stopień opanowania Twoich umiejętności sportowych i poproś o opinię osoby będące ekspertami w tych sprawach.

• Taktyka: oceń ilość czasu i energii umysłowej jaką poświęcasz na analizowanie własnych występów czy też oglądanie występów swoich przeciwników. Najlepsi sportowcy robią to częściej niż przeciętni ponieważ cały czas skrupulatnie poszukują nowych sposobów przewagi nad przeciwnikiem.

• Psychika: oceń aspekty swojej psychiki i emocjonalności w skali 1 – 10 (gdzie 1 – to najniższy poziom, a 10 – to poziom najwyższy), które mają największe znaczenie w Twojej grze. Oceń swoje podejście do uprawiania sportu, tempo pracy, odporność psychiczną, umiejętność tworzenia wyobrażeń, przygotowanie psychiczne, wytrwałość, zdolności przywódcze, podatność na sugestie trenerów, zdolność koncentracji, umiejętność kontrolowania emocji, umiejętność radzenia sobie z presją.

Im więcej masz „danych”, tym większe są Twoje szanse na zostanie lepszym sportowcem, więc poproś też innych ludzi o ocenę Twoich predyspozycji i umiejętności. Porozmawiaj z trenerami, kolegami z drużyny oraz zaufanymi przyjaciółmi i weź pod uwagę ich zdanie na Twój temat.

2. Wiedz, co Cię motywuje

Musisz wiedzieć, skąd się bierze Twoja motywacja, żebyś mógł sobie radzić w trudnych chwilach. Dlaczego uprawiasz daną dyscyplinę? Czy dlatego, że kochasz dreszcz rywalizacji? A może robisz to, ponieważ chcesz należeć do drużyny, być jednym z najlepszych zawodników w wybranej dyscyplinie albo udowodnić Twoim krytykantom, że mylili się co do Ciebie?

Odpowiedz sobie na pytanie: DLACZEGO chcesz uprawiać swoją dyscyplinę? Wypisz powody dla, których chcesz to robić – to pomorze Ci odkryć źródło Twojej motywacji.

3. Określ swoje cele

Musisz wiedzieć dokąd podążasz w swojej karierze sportowej. Jeśli nie masz określonych celów i nie wiesz w jakim kierunku zmierzasz to jak pływanie statkiem po oceanie bez kompasu. Musisz wiedzieć „czego chcesz” a nie „czego nie chcesz”. Twój cel powinien Cię motywować i inspirować do działania każdego dnia. Powinien być realistyczny ale ambitny. Twój cel powinien byś szczegółowy, pozytywny i etyczny. Swój cel rozłóż na raty: podziel go na mniejsze cele, dzięki temu będziesz widział postępy, które będą dla Ciebie paliwem do dalszego działania. Pamiętaj, że Twój cel powinien być jak najbardziej zależny od Ciebie więc skupiaj się tylko na tym na co masz wpływ.

Umieść pisemne przypomnienia o wyznaczonych celach w jak największej liczbie miejsc — w szafce, w sypialni, na lustrze w łazience i w innych miejscach, w których będziesz je często widywał. Sportowcy często poświęcają mnóstwo czasu na zdefiniowanie swoich celów, po czym szybko o nich zapominają.

Omów je z trenerami, rodzicami albo mentorem. Poproś ich o opinię na temat Twoich celów. Pomoże Ci to w Twoich działaniach.

4. Opracuj plan działania

Twoje marzenia i cele są ważne, ale bez efektywnego planu działania pozostaną nimi i nigdy nie przerodzą się w realne osiągnięcia. Sportowcy nie osiągają swoich celów dlatego, że nie mają odpowiedniego planu działania – to zwiększy twoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Będzie to Twoja mapa drogowa, która pozwoli Ci osiągnąć sukces. Traktuj ten plan jak coś w rodzaju umysłowej nawigacji GPS

Przykładem może być chęć osiągnięcia pierwszego miejsca w lidze. Jest to cel długoterminowy i może zając 9-12 miesięcy zanim osiągniesz sukces. Stwórz plam abyś wiedział co macie osiągnąć jako drużyna za 9 miesięcy, za 6 miesięcy, za 2, za miesiąc i za tydzień?  Wspomniane plany działanie musisz tworzyć we wszystkich czterech kategoriach – fizyczności, umiejętności, taktyki i psychiki.

Przygotuj pisemny plan działania. Prowadź dziennik, w którym będziesz na bieżąco oceniał swoje postępy.

5. Doskonal się stopniowo i konsekwentnie

Własny rozwój jest podstawą osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu. Powinieneś zadawać sobie codziennie pytanie, które Ci w tym pomoże: co mogę zrobić dzisiaj aby być lepszy od Siebie wczoraj? Najlepsi sportowcy i trenerzy dobrze o tym wiedzą i dlatego ciężko pracują każdego dnia, żeby wejść na szczyt. Jeśli tylko będziesz konsekwentnie pracował nad tym, żeby dziś być lepszym niż wczoraj, a jutro lepszym niż dzisiaj i tak dalej, przekonasz się, że w miarę upływu czasu Twoje umiejętności znacznie wzrosną.

6. Codziennie ćwicz swój umysł

Codzienny trening mentalny jest najczęściej ignorowanym elementem przez zawodników. Dlaczego? Z prostej przyczyny – trenerzy i zawodnicy nie wiedzą jak trenować własny umysł. Nikt nie nauczył ich tych umiejętności a to właśnie teraz staje się znaczną różnicą między zawodnikami.

Twój umysł jest jak mięsień im dłużej i systematyczniej go ćwiczysz tym staje się większy. Im efektywniej używasz własnego umysłu, tym lepiej się sprawuje.

Prowadź swój dziennik gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów codziennego trenowania własnego mózgu. Oceniaj i zapisuj w nim doskonalenie swoich umiejętności sportowych i mentalnych.

Skup się na swoich zaletach i uczyń z nich podstawowe narzędzie konkurencji. Tak, dobrze przeczytałeś. Rozwijaj te umiejętności, które stanowią Twój słaby punkt, aby mogły wejść na stałe do Twojego arsenału, ale większość uwagi i sił poświęcaj na doskonalenie mocnych stron. Dzięki temu będziesz miał większą motywację do doskonalenia się w tych obszarach, w których już jesteś dość dobry, niż do rozwijania słabo opanowanych umiejętności.

7. Ulepszaj metody pracy

Jeżeli chcesz być lepszym zawodnikiem, musisz umieć na bieżąco oceniać i modyfikować swoje metody pracy. Możesz wyprzedzić innych zawodników dodając do swoich treningów nowych mentorów, nowych trenerów mentalnych czy psychologów sportu, a także opanowując nowe umiejętności sportowe. Najlepszymi sportowcami, trenerami i liderami są ludzie, którzy nieustannie poszukują możliwości uczenia się, rozwoju i doskonalenia własnych umiejętności.

8. Zwiększaj i podtrzymuj kondycję

Poziom Twojej kondycji fizycznej — siły, szybkości, energii, wytrzymałości, elastyczności i tak dalej — ma dwojaki związek z poziomem konkurencyjności:

Po pierwsze im sprawniejszy jesteś, tym lepsze osiągasz wyniki. Musisz zacząć sezon w idealnej formie, a nie próbować ją wypracować dopiero po jego rozpoczęciu.
 Po drugie im sprawniejszy jesteś, tym większa jest Twoja pewność siebie. Pewni siebie sportowcy rywalizują skuteczniej i z większą zaciętością! Jeśli czujesz się dobrze w swoim ciele i wiesz, że jesteś silniejszy fizycznie od przeciwnika, jesteś bardziej pewny siebie.

Jeżeli chcesz być lepszym zawodnikiem i pewniejszym siebie sportowcem, dbaj o kondycję.

9. Rozwijaj swoje umiejętności fizyczne

Wiesz już, że bez doskonalenia umiejętności sportowych nie staniesz się lepszym zawodnikiem, bez względu na Twój obecny poziom kondycji i umiejętności. Dlatego tak często chodzisz na treningi i ćwiczysz. Umiejętności mentalne mogą być na najwyższym poziomie ale nie zastąpią Ci umiejętności sportowych (mentalność jest elementem dodanym do Twojego treningu).

Najwięcej czasu poświęcasz na trening fizyczny i bardzo dobrze. Zachęcam Cię abyś rozwijał swoje najważniejsze obszary potrzebne do osiągnięcia Twojego celu.

Skup się na swoich zaletach i uczyń z nich podstawowe narzędzie konkurencji.

Nie poświęcaj zbyt dużo własnego czasu na przetwarzanie słabych stron w mocne.

Użyj tutaj znanej zasady PARETO 80/20. 80% Twojego czasu poświęcaj na doskonalenie swoich mocnych strona a 20% poświęć na poprawianie swoich słabych stron.

10. Szukaj źródeł presji

Warunkiem bycia lepszym zawodnikiem jest opanowanie lepszego znoszenia presji. Powinieneś w swoim dzienniku zapisywać: jak chcesz sobie radzić z presją, oceniać i śledzić własne postępy, obserwować swoje odczucia w warunkach występowania presji. Możesz również stosować techniki oddychania i rozluźniania mięśni oraz tworzenia wyobrażeń.

Kiedy i gdzie tylko możesz, aktywnie szukaj źródeł presji. Zajmuj takie pozycje, żebyś musiał pokonywać przeszkody w czasie gry w sytuacjach, gdy wynik się liczy, a błąd pociąga za sobą poważne konsekwencje. Jeśli będziesz ćwiczył pod presją, w czasie zawodów będzie Ci łatwiej sobie z nią poradzić. Podczas treningów rywalizuj z najbardziej utalentowanymi spośród Twoich kolegów, wywierajcie na siebie presję w czasie meczów towarzyskich i rozgrywanych poza sezonem i dobrze się przy tym bawcie!

Desire24
Top